Listopad 29 2014 00:43:37
Nawigacja
· Regulamin
· Strona Główna
· Forum wędkarskie
· Kontakt
· Szukaj
· Dla zalogowanych
· Administracja
· Prognoza pogody
Wędkarstwo
· Rekordy na pierwszy plan
· Ogólne
· Gruntowe
· Karpiowe
· Spławikowe
· Spinningowe
· Muchowe
· Podlodowe
· Morskie
· Opowiadania
· Gatunki ryb
· Jak złowić
· Łowiska wędkarskie
· Inne
· Wędkarska szkoła
Warto zerknąć
· Artykuły
· Sprzęt wędkarski
· Galeria i tapety
· Sklepy wędkarskie
· Statystyki strony
· Wymiana linkami
· Site map
Toplista rekordów wędkarskich
· Internetowe rekordy Polski
· Rekordy strony
Toplista 2014
· Amur
· Bass
· Belona
· Boleń
· Brosma
· Brzana
· Certa
· Czarniak
· Dorsz
· Głowacica
· Halibut
· Jaź
· Jelec
· Jesiotr
· Karaś pospolity
· Karaś srebrzysty
· Karp
· Kleń
· Krąp
· Leszcz
· Lin
· Lipień
· Łosoś
· Miętus
· Molwa
· Okoń
· Płoć
· Pstrąg Potokowy
· Pstrąg Tęczowy
· Pstrąg Źródlany
· Rdzawiec
· Rozpiór
· Sandacz
· Sieja
· Sum
· Szczupak
· Świnka
· Troć
· Węgorz
· Wzdręga
· Zębacz
Ankieta
Czy powinno się wprowadzić górny wymiar ochronny ryb ?

Tak
Tak
78% [45 głosów]

Nie
Nie
17% [10 głosów]

Nie wiem
Nie wiem
5% [3 głosów]

Ogółem głosów: 58
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 08/10/2014 19:55

Archiwum ankiet
Przyklej zdjęcie.
Wejdz na strone Kliknij Kliknij na : eigenes Bild anbringen Wybieramy zdjęcie z dysku. Nastepnie zaznaczamy: Ich bestätige...... Wpisujemy adres strony: Link ..... I klikamy na : Auf die pinnwand
Zobacz temat
 Drukuj temat
Sposób na dużego Okonia
bonat
Witam.
1. Czy może ktoś rozrysować, albo dobrze wytłumaczyć jak związać zestaw spławikowy na okonia? Po przeczytaniu połowy postów z tego forum już zaczynam głupieć.

2. Czy zestaw na okonia będzie się jakoś mocno różnił od zestawu na szczupaka?

3. Czy zestaw spławikowy sprawdzi się na łowisku o głębokości 4-6 metrów, raczej mało zarośniętym, czy lepszy wtedy będzie grunt?

4. Jak złożyć nieskomplikowany, w miarę uniwersalny, ale skuteczny zestaw gruntowy z żywcem?

Poproszę o łopatologiczne odpowiedzi, gdyż w kwestii łowienia na żywca jestem początkującym.
Z góry dziękuję.
Łowię i wypuszczam - bo wszystko co łowię jest poniżej wymiarów ochronnych disa

Arturo B
bonat napisał/a:
Witam.
1. Czy może ktoś rozrysować, albo dobrze wytłumaczyć jak związać zestaw spławikowy na okonia? Po przeczytaniu połowy postów z tego forum już zaczynam głupieć.

Zestaw spławikowy do połowu okonia na żywca nie różni się niczym (po za gramatura spławika) od tradycyjnego zestawu spławikowego na białoryb.Myślę ,że rysunek jest tutaj zbędny,każdy ,nawet początkujący wędkarz wie jak taki zestaw wygląda

2. Czy zestaw na okonia będzie się jakoś mocno różnił od zestawu na szczupaka?

Będzie się różnił np. zastosowaniem kotwiczki lub haka -wielkość w tym przypadku będzie mniejsza niż w zestawie szczupakowym.Spławik o mniejszej gramaturze i zastosowanie przyponu -w tym przypadku nie musisz stosować stalki,wolframu,lepsze wyniki osiąga sie stosując przypon żyłkowy lub fluorokarbon.

3. Czy zestaw spławikowy sprawdzi się na łowisku o głębokości 4-6 metrów, raczej mało zarośniętym, czy lepszy wtedy będzie grunt?

Zestaw spławikowy w tym przypadku może okazać się lepszy(bardziej trafny).Wystarczy zastosować spławik przelotowy,nie stały.

4. Jak złożyć nieskomplikowany, w miarę uniwersalny, ale skuteczny zestaw gruntowy z żywcem?

Zestaw gruntowy (nieskomplikowany) tzw. paternoster,to nic innego jak ciężarek przelotowy,stoper,krętlik ( w tym przypadku jak najbardziej wskazany),i przypon z hakiem lub kotwiczką.
by udoskonalać to rzemiosło,trzeba trochę poeksperymentować

bonat
Niestety nawet jako początkujący wędkarz nie wiem jak robi się zestaw ze spławikiem. Jak byłem dzieckiem, to ojciec pokazywał mi taki zestaw jak na rysunku.
images37.fotosik.pl/207/c800dacc93a33106.jpg
Tylko, że po pierwsze ojciec nie był wędkarzem, a po drugie zestawy, które widuję w internecie są zupełnie inne, więc nadal nie wiem, jak to zrobić najlepiej.

Co do gruntu, to czy powinno wyglądać jak na rysunku?
images49.fotosik.pl/211/2b5276d546d28a3a.jpg
Czy dobrze określiłem wagę ciężarka, czy krętlik może robić jako stoper i czy odległości oraz zamocowanie rybki są poprawne?

Proszę o cierpliwość i z góry dziękuję za odpowiedzi Smile
Edytowane przez bonat dnia 09-10-2009 10:02

Hubert_Str
Przy łowieniu na czerwonego robaka, spławik wyważaj tak jak pod białą rybę a nie jak na żywca. Waga ciężarka zależy od tego gdzie będziesz łowił, i jakiej wielkości będzie żywiec. Krętlik może służyć jako stoper.

kaziooo
Witam. Chodzę na staw gdzie jest trochę okoni i szczupaków. Ja mam zamiar łapać okonia tylko jest ten problem że za bardzo nie wiem gdzie i na co. Tzn. wiem ale chciałbym żeby ktoś mi powiedział dokładniej. Mam zamiar łapać na spławik i spinning. Zamieszczam zdj. stawku może ktoś powie gdzie mniej więcej mogę się spodziewać okonia np.koło grążel. Głębokość to około 0.5m-1.5m. Jest tez dużo małych płotek, myślicie ze wystarczy zanęcić zanętą na plotkę w innym miejscu?

Skoro tu trzeba to wklejam tu Wink

images46.fotosik.pl/249/82e096178acdb259m.jpg images50.fotosik.pl/250/a106635444621004m.jpg images44.fotosik.pl/250/fddced7cbf7f5b31m.jpg images47.fotosik.pl/250/45772317bffd8094m.jpg

gorgo9
Piękny stawek Wink Łowię czasem na podobnych również okonie.
Co do tego w którym miejscu szukać to nie ma jednoznacznej odpowiedzi... Mi raz brały z pod krzaka , raz dalej , raz tu raz tam Wink Polecam małe gumki ;P
! gorgo9 - Białogard !

Semi
W którym miejscu łowić ? Nikt Ci nie powie. Okoń to ryba drapieżna i się przemieszcza. W jednej chwili żeruje w przybrzeżnych zaroślach , by za chwile uganiać się za drobnicą w toni. Tej ryby trzeba szukać, nie czekać aż przypłynie do zestawu żywcowego, bądź bezmyślnie biczować jeden odcinek wody. Wędkarstwo to obserwowanie co się dzieje na wodzie, nie ma złotego środka na złowienie ryby, jak to ktoś mądry miał kiedyś w swoim podpisie na forum, przy tym hobby trza eksperymentować. Wink
Człowiek oprócz strawy i wody, potrzebuje też do życia chwili spokoju i kontaktu z naturą, inaczej głupieje.
Semi.

kaziooo
1.Przeczytałem ciekawy artykuł w Wędkarzu Polskim. Doszedłem do tego ze bardzo skutecznym sposobem jest boczny trok. Mam żyłkę na 5.5kg. Zrobię boczny trok i zastosuję wolfram tak na 2.5kg ponieważ mogą być tez brania szczupaka. Jaki ciężarek byłby odpowiedni i jakie długości troku i wolframu??

2.Co radzicie na spławik? Żywiec czy może rosówka? A jaki może być żywiec gdybym chciał na żywca połapać, czy stosować wolfram na spławik?

3. Mam wędkę do feedera o masie wyrzutu od 5 do 25g. Na niej właśnie żyłkę na 5.5kg do feedera fluorowocarbonową i nie wiem czy ta wędka i żyłka bd odpowiednia na okonia czy nie. Bo na spining mnie nie stać na razie Wink

Sorry bo to może głupie pytania ale jak przeczytałem wszystkie posty to już mam mętlik w głowie.

konrii98
Ja łowie okonie na spławik (3 gr )a na haczyk rosówka lub czerwony Wink

RiKo998
Ja osobiscie rok temu w sierpniu dzieś tak 3 dni z rzędu jezdziłem na okonia z łudki z tatą i i jego bratem efekty były superowe. Łowiliśmy na spławik na malutkie karaski,które wcześniej złowiliśmy na naszym małym stawku w podrywkę , niekture takie małe były że przez oczko w podrywce wychodziły. ale wraczjąc do tych okoni szukaliśmy przy zwalonych drzewach i trzcinach. zestaw był to zwyczajny zestaw spławikowy z spławikiem 5g żyłka 0,22 i haczyk 5 lub 6. Efekty tego połowu były natychmiastowe , natrafialiśmy na ławice takich po 35 do 43 cm . muj rekord tych połowów to 45cm i 1kg wagi PozdrawiamWink
:;/

konrii98
Mam pytanie,na co teraz wiosną najlepiej biorą okonie?Czy teraz da się je złowić?Gdzie i na co?
W sezonie 2014, nastawiam się na karpia ouch ale fajnie byłoby poganiać trochę też za zębatym Pfft

2 pasja- motocykle Wink

gorgo9
W moich okolicach okon sie wyciera i nie złapiesz go Smile
! gorgo9 - Białogard !

kaziooo
Ja ostatnio łapię okonie na zestaw spławikowy.
Hak r.8, 20cm plecionka na 2.5kg, krętlik, i żyłka główna 0.20 na 5.5kg, spławik 1.5g stały. Grunt to około 65cm. Na haczyku mam 3-4 gnojaki.Łowię przy brzegu niedaleko małego mułu.
Jak jest doby dziec to w ciągu 2h można złowić około 30 okoni. Niestety teraz przestały brać. Spróbuję żywcem może się uda.
Edytowane przez kaziooo dnia 01-07-2010 18:36

spontan
Panowie odświeżam temat.
Mam dwa pytania.
Duży zbiornik zaporowy, przy brzegu bardzo płytko, lepiej spławik czy z gruntu żywca.
Drugie pytanie, czy łowi ktoś z was na rosówkę na feeder, czy to ma sens? Feeder ustawiony pionowo z dzwoneczkiem, rosówka na haczyku ??
Pozdrawiam
Edytowane przez bobo160 dnia 16-05-2011 21:38

LeszczykSWDN
Spontan, łowienie na rosówkę na feeder czy spławik dla mnie ma zawsze sens. Tylko rosówka powinna być w taki pęczek zwinięta żeby była bardziej atrakcyjna dla garbusa.
PozdrawiamWink
Okoń - Perca fluviatilis
Na bezrybiu to i splont jest rybą...

gorgo9
A ja bym polecił spinning z trokiem, jakiś lekki kijaszek ,żyłka 0.14 i machasz baaardzo daleko Wink Każdy jak lubi ouch
! gorgo9 - Białogard !

Retsam
Ja tam od czasu do czasu, jak chcę odmiany, to poluję na okonia z odległościówką, ale w dryfie. Często tak bywa, że na "moim" jeziorze, jak nie biorą liny a nie chce mi się pływać ze spiningiem, to ustawiam łódź w dryfie, zakładam na haczyk rosówę lub pęczek czerwonych i rzucam daleko przed siebie zestaw. Dryfująca łódka wraz z zestawem przeczesuje kolejne partie jeziora, a jest małe i w ten sposób złapałem bardzo dużo ładnych okonków. Można sobie regulować oczywiście grunt, na którym ma przemieszczać się nasz zestaw. Moja aktywna metoda na leniuchaWink.

spontan
Retsam dużo naczytałem się ostatnio o tym sposobie o którym mówisz "zestaw sam szuka okoni" ale niestety u mnie to odpada , mogę wędkować jedynie z brzegu . LeszczykSWDN możesz dokładniej opisać o co chodzi z tą rosówką "powinna być w taki pęczek zwinięta żeby była bardziej atrakcyjna" .I jeszcze napiszcie jakich haków używacie na okonia ostatnio próbowałem na haki nr 6 z oczkiem złowiłem kilka okoni jednak miałem również kilka nie zaciętych brań tak bywa trzeba próbować ,haki na przyponie z plecionki .

LeszczykSWDN
Spontan, chodzi mi oto żeby nie zwisała z haczyka, tylko była parę razy przebita grotem. Ja na okonia używam haków 6 czerwonych z łopatką. Zadzior zaginam żeby jak najmniej kaleczyć rybę. Okoń i tak bardzo głęboko połyka przynętę więc nie ma zbyt wielkiej szansy że się wypnie.
Jak by ci okoń nagle przestał brać to możesz lekko poruszać przynętą, u mnie to działaWink
Pozdrawiam.
Okoń - Perca fluviatilis
Na bezrybiu to i splont jest rybą...

konrii98
Siemka Wink, zamierzam pomachać w weekend trochę spinningiem i mam chrapkę na okonia... Myślicie że mam jakieś szanse ? czy trwa tarło ?
W sezonie 2014, nastawiam się na karpia ouch ale fajnie byłoby poganiać trochę też za zębatym Pfft

2 pasja- motocykle Wink

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się